054-524-8540

כמה פעמים ניסיתם לכרוע לרצפה ולא הצלחתם, כל כניסה לאוטו מלווה בכאב, ריצה והליכה אין על מה לדבר אולי יש לכם קרע במניסקוס בברך?
קרע של המניסקוס היא אחת מפציעות הברך השכיחות, בדגש לעוסקים בספורט.

מהו המניסקוס?

המניסקוס היא רקמה סחוסית הנמצאת בתוך מפרק הברך וחוצץ בין שתי עצמות המפרק- עצם הירך (הפמור) ועצם השוק (טיביה).
ישנם 2 מניסקוסים פנימי וחיצוני, וצורתו כצורת סהר/ חצי ירח. באופן טבעי כחוצץ בין שתי העצמות, תפקידו לספוג זעזועים ועוזר בחלוקת העומסים על הברך וכן מספק חומר סיכה למפרק הברך.

מה הסיבה לקרע במניסקוס?

קרע במניסקוס יכול להופיע משתי סיבות עיקריות, חבלה או נזק מצטבר (ניווני) לאורך תקופה.
כשמדובר על חבלה, בד״כ בספורט, מדובר על חבלה סיבובית שהברך מבצעת כגון נחיתה לא טובה בכדורסל או סיבוב הברך בזמן תנועה חדה בסקי.
פגיעה על רקע עומס מצטבר מתרחש לרוב בגיל המבוגר יותר. מדובר בתהליך שחיקתי של המניסקוס, שעלול להגיע לקרע.

מה נרגיש?

הגבלה בתנועה, נפיחות, קליקים בברך, לעיתים אף נעילה בברך (תחושה שהברך נתקעת ולא יכולה להתכופף), וכן כאבים בנשיאת משקל על הרגל- כגון עמידה, הליכה, כריעה וכדו׳.

כיצד נטפל?

ישנם שני סוגי טיפולים, שמרני וניתוחי.
הטיפול השמרני מתאים בעיקר לקרע לא גדול במיקום שאינו מפריע לתנועה. בטיפול הפיזיותרפי נעבוד על שיפור טווחי התנועה, הורדת הנפיחות, טכניקות להורדת הכאב, ותירגול ספציפי למצב זה. אופי התרגול יהיה כזה שמצד אחד נחזק את השרירים הרלוונטיים ומצד שני לא נעמיס על הברך עם משקל הגוף. בהתאם להתקדמות נגדיל את העומסים על הברך בצורה מבוקרת.
במידה והברך אינה מגיבה לטיפול השמרני יש לשקול מקום לניתוח ארטוסקופי. בניתוח זה או שמסירים את החתיכה הקרועה או שתופרים אותה בחזרה.

רחוב י. כהן 1, כפר סבא

מגוון הטיפולים במרכז

התחברו אלינו