054-524-8540

דיקור יבש

מהו הדיקור היבש?

דיקור יבש הוא כלי טיפולי בבעיות שריר- שלד. דיקור זה שונה במהותו מדיקור סיני בכך שמסתמך בעיקרו על ידע אנטומי, פיזיולוגי ונוירופיזיולוגי. הוא מבוסס על מחקרים ופותח ע"י אורתופדים ופיזיותרפיסטים. דיקור סיני מסתמך על אנרגיות ומרידאנים בעוד שדיקור יבש אינו מתייחס כלל למונחים אלו. בדיקו היבש מדקרים נקודות טריגר אשר מהוות התכווצות מקומית במספר קטן בסיבי שריר. 

המחקרים מראים שבאותן נקודות טריגר ישנה אספקת דם לקויה המגבילה את צרכי האנרגיה לשריר ולאזור המקומי. כתוצאה מכך הגוף מאותת על מצוקה באזור וגורם להפרשת חומרים המעוררים כאב. נקודות אלו רגישות במיוחד למגע, אפילו מגע עדין. יכולתן של נקודות הטריגר הללו היא להקרין לאזורים מרוחקים. כלומר, נקודות טריגר בכתף יכולות להקרין כאב לשרירי החזה, זרוע ולאורך היד. שריר המכיל נקודות טריגר מאופיין כחלש יותר, מתאושש לאט יותר לאחר פעילות, ומתעייף מהר יותר, כתוצאה מכך משליך על שרירים אחרים בגוף הן בכאב והן בכיווצם.

כיצד מטפלים בנקודות טריגר?

ע"י הדיקור. החדרת המחט לנקודה הרלוונטית גורמת לשחרור ההיתפסות והכיווץ של סיבי השריר,פעולה זו גורמת לשורה של תהליכים אשר אחד מהם היא שחרור של הורמונים מפחיתי כאב למחזור הדם, ולאספקת דם מחודשת לאזור. היתרון של הדיקור על פני הפעלת לחץ ידני על נקודות הטריגר הן שבדיקור ניתן להגיע לשרירים עמוקים יותר ולנקודות הטריגר העמוקות, כמו כן, בניגוד להפעלת לחץ שטחי על הנקודה, הדיקור גורם להפרת מאזן האנרגיה בשריר (זרימת דם ועלייה בחמצן).

כיצד נרגיש אחרי הטיפול?

לרוב משתנה מנגנון הכאב כבר לאחר הטיפול הראשוני, ואף ניתן להרגיש שיפור מיידי בטווחי התנועה. לעתים הכאב העמום נמשך למשך יום, יומיים לאחר הטיפול, זהו מצב נורמלי לחלוטין אך לרוב הכאב משתפר לגמרי עד כדי העלמות מוחלטת לצד שיפור רב בטווחי התנועה.​ לאחר הדיקור ​נבצע מתיחות לשריר, וחימום מקומי בכדי להזרים דם לאזור ולהגדיל את טווח התנועה.​

לא בכדי טכניקה זו מועדפת על אוכלוסיית הספורטאים שכן, יעילה מאוד, ומקנה שיפור בטווח זמן הקצר ביותר.

מגוון הטיפולים במרכז