054-524-8540

שיקום אורתופדי

מגוון הפגיעות האורתופדיות על רקע שריר- שלד הנגרמות כתוצאה מחבלה, שחיקת רקמות או תנועה לקויה לאורך זמן.

חלק מהפציעות האורתופדיות שאנו מטפלים:

שיקום לאחר ניתוח מניסקוס

ניתוח לתיקון המניסקוס מתבצע בשיטת ארתוסקופיה. שיטה זו מבוצעת ע"י החדרת מצלמה זעירה למפרק הברך, ובעזרת החדרת כלי עבודה קטנים מבצעים את הפעולה הדרושה. לרוב המנתח או יתפור את המניסקוס הקרוע למקומו או שיוריד את החלק הקרוע וינקה את האזור. דרך הפעולה נקבע ע"פ גיל המטופל, אופי הפעילות שלו, גודל הקרע ומיקומו ועוד. השיקום לאחר הניתוח מתחיל מיד לאחר הניתוח, כאשר השלב הראשון הוא הורדת הנפיחות, השגת טווחי התנועה המלאים וכן בניית תוכנית תרגול מסודרת לפי שלבי ההתקדמות, עד לחזרה לפעילות מלאה.

שיקום לאחר ניתוח רצועה צולבת

אחת הפציעות הקשות והטראומתיות של העוסקים בספורט. בד"כ מתרחשת בעקבות תנועה סיבובית חדה של הברך בזמן פעילות. הרצועה הצולבת הקדמית (ACL) אחראית לייצוב הקדמי של הברך ובזמן פציעה זו אנשים לרוב ירגישו "בריחות של הברך" וחוסר יציבות. ניתוח לשחזור הרצועה דורש שיקום ארוך של כ- 6-8 חודשים. השיקום מתחיל מיד לאחר הניתוח. כאשר בשלב הראשון עובדים אינטנסיבית בטיפול מנואלי לשיפור טווחי התנועה, הורדת הנפיחות וחיזוק של שרירי הברך והאגן. בשלב המתקדם של השיקום בונים תוכנית שיקום מתקדמת שמטרתה חזרה לפעילות ספורטיבית מלאה.

שיקום לאחר שבר

לאחר שבר העצם זקוקה לקיבוע לצורך בנייתה ואיחוייה מחדש. תקופת הקיבוע משתנה בהתאם לפגיעה. בד"כ הקיבוע אורך 6 שבועות. מיד לאחר הסרת הקיבוע איזור השבר סובל מחוסר בתנועה, נוקשות, כאב, וחולשה. מומלץ להתחיל פיזיותרפיה מיידית שכוללת הורדת כאב ונפיחות, שיפור של טווחי התנועה, ריכוך איזור הצלקת ומניעת הדבקויות וכמובן חיזוק שרירים בהתאם לסוג הפגיעה והשבר.

שיקום לאחר תיקון לברום בירך

ניתוח לתיקון הלברום בירך מבוצע בשיטה ארתוסקופית, החדרת מצלמה וכלי עבודה זעירים המבצעים את הפעולה הנדרשת, תפירת הלברום למקומו, שיוף עצם הירך ועוד. השיקום לאחר הניתוח מבוצע מיידית לאחר הניתוח ע"פ פרוטוקול מסודר המפרט את תוכנית הפיזיותרפיה לפי שבועות.

מגוון הטיפולים במרכז