054-524-8540

כאב ברך קדמי – פטלופמורלי

התופעה השכיחה ביותר במפרק הברך אצל רצים היא תסמונת הכאב הפטלופמורלי, תופעה זו השכיחה ביותר בכאבים במפרק הברך אצל רצים.תופעה זו מתייחסת לכאבים בקדמת הברך בכלל, וכאבים בצידי הפיקה בפרט. לרוב, המטופל ידווח על כאב כללי בקדמת הברך. מהמחקרים עולה ש- 65%- 75% מכלל הרצים יחוו פציעה כזו או אחרת, ו- 42% מתוכם יהיו פציעה של מפרק הברך. הפציעה השכיחה ביותר היא כאבים על רקע פטלופמורל.

אנטומיה

המפרק הפטלופמורלי נוצר מהפטלה (הפיקה) שיושבת על עצם הפמור. לפיקה מקום מאוד ספציפי על עצם הפמור, מעין ״מסילה״ שבזמן כיפוף ויישור הברך, הפיקה עולה ויורדת ונעה בתוכה. בחלק התחתון של הפיקה מתחבר גיד הארבע ראשי אשר מתחבר לעצם השוק, כתוצאה מכך נוצרת התנועה במפרק הברך. החלק העליון של הפיקה מתחבר לשריר הארבע ראשי (״המנוע״ של התנועה).
בזמן כיפוף הברך הפיקה נצמדת יותר לעצם הפמור, ובזמן יישור הברך הפיקה קצת מנתקת מגע מהעצם.
הכאב נובע לרוב בגלל גירוי של סחוס הפיקה במגע עם עצם הפמור. ניתן להבין אם כך, שלרוב הכאב יורגש בזמן כיפוף
הברך, כריעה, ירידת מדרגות וכדו׳, מצבים שהפיקה נצמדת לעצם הפמור, ודווקא יישור הברך תיתן הקלה בכאבים ורגיעה, שכן הפיקה תצמצם את שטח המגע שלה בעצם הפמור.

למה זה קורה?

לא באמת יודעים אבל ישנם מספר גורמים תורמים לגירוי כזה שנוצר בפיקה. גורמים מכאניים ( מבניים) וגורמים שריריים.השטחה של כף הרגל (פלטפוס) או רגלי X (תופעה נפוצה יותר בנשים) יכולה להוביל לירידה באיכות בלימת הזעזועים של הכף הרגל, ולפיזור עומסים לא תקין על המפרק הפטלופמורלי כתוצאה מזווית לקויה ולא טבעית שמופעלת על הפיקה.הגורמים השרירים מדברים על חולשה וחוסר איזון של שרירי האגן שגורמים לקריסה פנימית של הירך בזמן נחיתה על רגל אחת (תנועה חוזרנית שמתרחשת מאוד פעמים בריצה), חוסר איזון שרירי מוביל לעבודה מאומצת של שריר א' ולעבודה מופחתת של שריר ב׳, כדוגמת הארבע ראשי. מצב זה מוביל לקיצור שרירים ולהגברת העומס על הפיקה.

איך מטפלים?

קודם כל חשוב לבצע אבחון נכון לבעיה ולא ״לפספס אותה״. לאחר הבדיקה נוכל להבין מהם הליקויים ומקורם, והטיפול יהיה בהתאם למה שנמצא בבדיקה.הטיפול כולל מתיחות והארכת השרירים המקוצרים.חיזוק השרירים החלשים כגון שרירי האגן ושריר הארבע ראשי. חבישות (טיייפינג) שתפקידן להוריד עומס מהפיקה, התאמת מדרסים במידת הצורך לתיקון מנח כף הרגל וטיפול ממוקד כאב כגון: קרח, ונוגדי דלקת. חשיבות בניית תוכנית התרגול גדולה, שכן תוכנית זו צריכה להיות ספציפית,  מדוייקת ונכונה. לרוב הבעיה לא תיעלם ויכולה אף להחמיר אם לא נעשה את הדברים הרלוונטיים.

רחוב י. כהן 1, כפר סבא

מגוון הטיפולים במרכז

התחברו אלינו