054-524-8540

פגיעה במסובבי הכתף Rotator Cuff

כאבים בכתף יכולים להיות לא נעימים והם מפריעים לתפקוד היומיומי. אבחנה נכונה וטיפול מוקדם ומתאים יכולים להחזיר אתכם חזרה למסלול

סביר להניח שרוב האנשים לא חושבים על הכתף שלהם עד שהיא מתחילה לכאוב. כתף כואבת גורמת קושי בביצוע מגוון פעילויות – שינה על הצד הכואב, צחצוח שיניים, נהיגה, חפיפת שיער ושימוש בשירותים. זה אפילו מציק יותר אם אתם ספורטאים, או לכל הפחות חובבי פעילות גופנית, שמגלים עד כמה מתסכל לחכות עד להחלמה כדי לעסוק בפעילות הספורטיבית האהובה עליכם.

כאבים בכתף שנמשכים כמה שבועות ויותר הם הבעיה השכיחה ביותר בגפיים העליונות של ספורטאים מקצוענים. אבל לא רק הם סובלים מכאבים כאלה אלא גם רוכבי אופניים, שחיינים, שחקני כדורעף, כדורסלנים, מתאמנים בחדר כושר, אנשים שעובדים הרבה עם הידיים או אנשים מעל גיל 60.

30% מכלל האוכלוסייה יחוו כאבים במסובבי הכתף, הידועים גם בשם השרוול המסובב, או בשמם הלועזי Rotator Cuff (RC). זוהי קבוצה של ארבעה שרירים וגידים שתפקידם להחזיק ולייצב את מפרק הכתף. הארבעה עובדים בסינרגיה בזמן תנועת הכתף בכל המישורים, וכשאחד מהם כושל נוצרת בעיה בתנועה. "בשנת 2002 נרשמו בארצות הברית 4.5 מיליון ביקורים אצל רופאים וכ-40 אלף ניתוחים לתיקון קרעים בשרוול המסובב, בעלות ממוצעת של 14 אלף דולר למקרה", אומר ד"ר ירון סלע, כירורג אורתופדי בעל התמחות-על בתחום הכתף והמרפק. "נתונים אלו מדגישים עד כמה נפוצה הפתולוגיה ועד כמה גדול הנטל הבריאותי".

מפרק הכתף בנוי משלוש עצמות עיקריות: עצם הזרוע (Humerus) שהקצה העליון שלה  כדורי, עצם השִכמה (Scapula) שיוצרת מעין משטח עגול וקעור, ועצם הבריח (Clavicula). תפקידה של הכתף לנוע לכל הכיוונים ולייצר מקסימום תנועה, אך זה גם מה שפוגע ביציבותו של המפרק והוא עדין יותר משאר מפרקי הגוף. השרירים מסובבי הכתף מייצבים אותו וכך גם הרצועות התומכות והבורסה, שהיא שק של נוזלים שמונע חיכוך בין הגידים והעצמות.

ישנן סיבות רבות לכאב בכתף, החמורה שבהן היא קרע באחד השרירים בגלל טראומה כמו נפילה מאופניים, או על רקע ניווני – בדומה לרצועת מנוע של מכונית שנשחקת לאורך השנים. סיבה אחרת להופעת כאב היא גירוי של אחד הגידים בגלל פציעת שימוש יתר (Overuse), כלומר תוצאת העמסה על הגיד מעבר ליכולתו, או ביצוע תנועה חוזרת ללא מנוחה כגון הרמת משקל כבד, שחייה בטכניקה לקויה, חבטות בטניס וניקוי חלונות (תנועה סיבובית הלוך וחזור).

פגיעה בכתף מתאפיינת בכאב חד ודוקר שמופיע בעת הנעת היד הצדה או הרמתה אל מעבר לגובה הכתף, אבל לעתים הכאב מורגש דווקא בהחזרת היד למטה. זה יכול להיות כאב חזק שמעיר משינה והוא מלווה בחולשה ביד, בנוקשות ובהגבלה בביצוע תנועות בסיסיות כמו סגירת חזייה.

במחקר שהתפרסם בכתב העת Sports Health ושבו נבדקה פגיעה במסובבי הכתף אצל ספורטאים שעוסקים בספורט שמערב מגע כמו  בייסבול כדורסל ופוטבול, נמצא שאחרי טיפול מתאים רובם חזרו לפעילות סדירה. עם זאת, עורכי המחקר מציינים שאם מתעלמים מהבעיה היא עלולה להגיע למצב בלתי הפיך.

נתון מעניין שעולה ממחקר זה הוא שמצבם של יותר ממחצית המטופלים שקיבלו טיפולים לא ניתוחיים, כמו פיזיותרפיה לחיזוק שרירי הכתף, השתפר משמעותית והם לא נזקקו להתערבות כירורגית. "במצב החמור יותר, למשל קרע באחד מהשרירים מסובבי הכתף, עדיף להתחיל בטיפול שמרני. ניתוח לאיחוי הקרע מוצע כשהטיפול השמרני לא עוזר, הכאבים העזים נמשכים או שישנה פגיעה ביציבות ובפעילות התקינה של המפרק שלא מאפשרת אורח חיים תקין", אומר ד"ר סלע.

במקרים  שבהם הכאב אינו נובע מקרע בשריר, הדבר החשוב ביותר לזירוז ההחלמה ולהוריד את מאפייני הדלקת בגיד הוא להימנע מהפעילויות שמגבירות את הכאב בכתף, או לפחות לצמצם אותה משמעותית. חימום האזור במשך 20-15 דקות יכול לעזור בהפחתת הכאב, כמו גם טיפול במשככי כאב ונוגדי דלקת, וזריקות במקרה הצורך. כדאי לקבל טיפול פיזיותרפי שכולל עבודה ייעודית שמטרתה להגדיל את גמישות המפרק ולחזק את מייצבי הכתף, ובכך להקטין את העומס על האזור ולזרז החלמה.

 

התרגילים הבאים מתאימים לאנשים שסובלים מכאבים בכתף. הסרטון אינו מחליף בדיקה והתרגול צריך להיות מותאם אישית לכל מטופל:

תרגיל 1: שוכבים על הצד שאינו כואב. מחזיקים משקולת ביד בהתאם לכאב, יד צמודה לגוף והמרפק כפוף ב-90 מעלות. עושים סיבוב חיצוני של הזרוע. 10 חזרות 3X סטים.

תרגיל 2: יורדים לכריעה: עומדים על ברך של רגל אחת ועל כף הרגל השנייה. אוחזים בגומייה באמצעות היד הכואבת, מקפידים על מרפק מכופף ב-90 מעלות ומושכים את הגומייה לכיוון המותן. שימו לב שהכתף והשכמה לא עולות בזמן המאמץ. אפשר לבצע את התרגיל גם בעמידה. 10 חזרות 3X סטים.

תרגיל 3: עומדים ומחזיקים את הגומייה בשתי ידיים במתח שלא גורם לכאב. האגודלים מופנים כלפי מעלה והמרפקים ישרים. מרימים את הגומייה ומורידים באטיות ובהדרגה ללא כאב. שימו לב שהכתפיים והשכמות לא עולות מעלה. 10 חזרות 3X סטים.

 

 

רחוב י. כהן 1, כפר סבא

מגוון הטיפולים במרכז

התחברו אלינו