054-524-8540

לא פעם נשמע את אחד המשפטים הבאים: "סובבתי את הקרסול״, ״נחתתי לא טוב על הקרסול״ , אלו רק חלק מהביטויים לחבלה בקרסול בכלל ובפרט לנקע בקרסול.
ראשית, המונח נקע הינו מתיחה של רצועה, וכפועל יוצא יכול להיות נקע בכתף, נקע בקרסול נקע בברך וכדו׳. חומרת הנקע/המתיחה ברצועה יכול להיות בדרגה קלה, ז״א קרע מינימלי של סיבי הרצועה, ונקע חמור יותר משמעו מתיחה חזקה יותר, מתיחה חזקה תוצאתה קרע של סיבי הרצועה ברמה נרחבת יותר.
ברוב המקרים נקע בקרסול מתרחש בעת הטיית הקרסול פנימה, וכתוצאה מכך החלק החיצוני של הקרסול נמתח. נפיחות מקומית תופיע, לעיתים נשמע ״קליק״, וכאב חזק בנשיאת משקל.

כיצד נאבחן נקע בקרסול?

קודם כל מהסיפור של המטופל, כיצד הפציעה קרתה, איפה הכאב, ומהם הסימפטומים. כמו כן, יש לבדוק איזו רצועה נפגעה שכן הקרסול רווי ברצועות. במקרים מסויימים נרצה לבצע צילום בכדי לשלול מעורבות של שברים בעצמות כף הרגל ו/או נזק לגידים וליציבות מפרק הקרסול.

מהן דרגות הפציעה?

דרגות הפציעה מחולקות בעיקר לשלו דרגות : נקע בקרסול דרגה ראשונה מדבר על מתיחה קלה של אחת הרצועות בקרסול, כאב ונפיחות קלה. יכולת נשיאת משקל והליכה, וכמובן קרסול יציב.
נקע בקרסול דרגה שניה מדבר על מתיחה חזקה יותר שגרמה לקרע חלקי של הרצועות. כאב נרחב ונפיחות מפושטת וגדולה יותר. קושי בהליכה, צליעה ואף יציבות מעורערת בקרסול.
נקע בדרגה שלישית בקרסול מדבר על קרע מלא של אחת הרצועות, כאב עז ונפיחות גדולה מאוד. שטפי דם מרובים באזור, וכמובן חוסר יכולת לדרוך על הרגל.

כיצד נטפל? הטיפול במקרה כזה מתבצע מרגע הפציעה עצמה. קירור, רגל מוגבהת והנעת הקרסול במגבלות הכאב עוד בזמן הפציעה, וחבישת קרסול לקיבוע.לאחר מכן השיקום צריך להתבצע מיידית. חשיבות תחילת השיקום במקרה כזה היא גדולה שכן עבודת השיקום כוללת ברובה שיפור של טווחי תנועת הקרסול, הורדת הנפיחות והכאב, ותירגול רלוונטי לעידוד הדריכה וחיזוק היציבה, וכן, מניעה של נקעים חוזרים. משך זמן החזרה לפעילות יכול להארך בין שבוע- 100 ימים עד למספר שבועות וחודשים תלוי כמובן בחומרת הנקע. בכדי לשמור על יציבות הקרסול ועל תחושת הביטחון החזרה לפעילות הספורטיבית תתבצע תוך שימוש בקרסולית/ תומך לקרסול על מנת למור על יציבות הקרסול.

רחוב י. כהן 1, כפר סבא

מגוון הטיפולים במרכז

התחברו אלינו